• biuro@lysagora.pl
  • 603759291

Miasto Jelenia Góra

Strona głównaPartnerzyMiasto Jelenia Góra
Jelenia_Gora5

Miasto Jelenia Góra

Jelenia Góra w Karkonoszach

 

„Nic nie może być piękniejszego nad położenie samej Jeleniej Góry: pięknie zbudowane miasto z wieloma okazałymi budynkami w dolinie, otoczone wzgórzami ze wszystkich stron, ze wspaniałym widokiem na Karkonosze”.

John Quincy Adams, Listy o Śląsku (1800 r.)

/szósty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki/

Jelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej Polsce w centrum kotliny, otoczonej pasmami górskimi Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Przez miasto położone na styku trzech granic prowadzą drogi komunikacyjne do: Wiednia, Berlina i Pragi – i stąd jest bliżej niż do Warszawy!

O uroku malowniczego położenia miasta z jeleniem w herbie nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz zobaczył jego panoramę na tle Karkonoszy. Bogate i burzliwe dzieje ukształtowały miasto pełne tajemnic, barwnych zakątków i historycznych pamiątek…

Ze średniowiecznego grodu obronnego, Jelenia Góra, na przestrzeni dziejów, przekształciła się w piękne miasto o doskonale zachowanej historycznej zabudowie, z architekturą uzdrowiskową, parkami oraz malowniczymi krajobrazami.

Miłośnicy historii odnajdują tu liczne zabytki architektury od średniowiecznych zamków i umocnień, barokowych i renesansowych pałaców, do wspaniałych secesyjnych kamienic. Na szczególną uwagę zasługuje, otoczony podcieniowymi kamieniczkami, rynek uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku oraz klasycystyczny ratusz z odkrytą w minionych latach średniowieczną studnią. Obrazu dopełniają wspaniałe zabytki sakralne, w tym m.in. jeden z tzw. kościołów Łaski – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z prospektem organowym o wyjątkowym brzmieniu oraz Bazylika Świętych Erazma i Pankracego z monumentalnym osiemnastowiecznym ołtarzem.

Wartymi zobaczenia są także zabytkowe wieże: Krzywoustego i Zamkowa oraz Baszta Grodzka, które przypominają o średniowiecznej historii miasta. Co roku o wyjątkowości tych miejsc przekonują się rzesze turystów.

Spragnionych niezapomnianych widoków i fascynujących wrażeń, szlaki turystyczne zaprowadzą do ruin średniowiecznego zamku Chojnik, bo niemal z każdego punktu miasta można dostrzec jego majestatyczną sylwetę. Zwolenników ciszy i wspaniałej panoramy Karkonoszy drogi zawiodą do Jagniątkowa z muzeum noblisty Gerharta Hauptmanna – to tutaj żył i tworzył, sławiąc w swojej twórczości piękno tych ziem.

Podczas, Wędrówek Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim – warto odwiedzić Muzeum Karkonoskie z największą w Polsce i jedną z bardziej liczących się w Europie, kolekcją szkła artystycznego z różnych epok oraz zbiory artefaktów.

Muzeum Przyrodnicze znajdujące się w zespole pocysterskim to okazja do podziwiania Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków.

Przybywając w Karkonosze koniecznie należy odwiedzić Uzdrowisko Cieplice – to uznane i jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce zawdzięczające swą popularność leczniczym wodom termalnym, których temperatura osiąga nawet 90 stopni C.

Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej są Termy Cieplickie – nowoczesne centrum rekreacji wodnej – z licznymi atrakcjami wodnymi, basenami termalnymi i zespołem odnowy biologicznej.

Jelenia Góra jest znaczącym ośrodkiem życia kulturalnego i artystycznego w regionie, czego interesującym przejawem jest powstały Jeleniogórski Szlak Sztuki – produkt turystyczny promujący miejscowych twórców, zapewniający zarazem odbiorcom sztuki bezpośredni z nią kontakt, poprzez możliwość podziwiania ekspozycji muzeów, galerii czy wreszcie pracowni artystów i rękodzielników, gdzie można podejrzeć, jak powstaje dzieło twórcze bądź stworzyć coś samemu…

Bogaty kalendarz imprez jest wspaniałym dopełnieniem obcowania z wszelkimi przejawami działalności twórczej w mieście, a obchody tradycyjnego święta miasta – Września Jeleniogórskiego – to czas m.in. festiwali muzycznych, niekonwencjonalnych działań teatralnych, czy wreszcie Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości cieszący się od lat niesłabnącym zainteresowaniem.

Jelenia Góra to doskonale miejsce wypoczynku i rekreacji – ciekawe trasy piesze o różnym stopniu trudności, ścieżki do uprawiania nordic walking, sieć oznakowanych szlaków turystycznych i ciekawe ścieżki rowerowe – stwarzają okazję do poznawania zabytków architektury różnych epok, doświadczania piękna Karkonoszy, mierzenia się z trudami zdobywania gór czy odnajdywania wytchnienia pośród zieleni parków.

Dzięki położeniu pośród gór i sprzyjającym warunkom atmosferycznym w mieście i okolicach uprawiać można wspinaczkę górską, sporty lotnicze, lotniarstwo i paralotniarstwo. Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga od wielu lat rzesze pilotów szybowcowych – to właśnie tutaj sięgają początki kariery Mirosława Hermaszewskiego.

Dogodna komunikacja do pobliskich ośrodków górskich z infrastrukturą zapewniającą uprawianie sportów zimowych (m.in. narciarstwo zjazdowe i biegowe), jest dodatkowym atutem atrakcyjnego położenia miasta.

jeleniagora.pl

FacebookTwitter